Kam v okolí Jáňova dvora

Blízké i vzdálenější okolí Jáňova dvora je pestré na hezká místa stojící za návštěvu. V následujícím přehledu Vám dáme pár tipů, kam vyrazit od toho nejbližšího okolí po cíle nejvzdálenější. Ke všem cílům máme odpovídající mapy, některé běžně u nás prodejné, speciální mapky Rakouska poskytneme při projevení zájmu o výlet do této oblasti. Novinkou je základní mapa “trhací”, kterou jsme nechali vyrobit speciálně tak, aby pokryla jak blízké okolí naše, tak i v Rakousku.

Hned za humny…

Rybník Pokran, Přerovský vrch, Langewart

Toto jsou ty nejbližší cíle, které můžeme nabídnout tady přímo v obci a jejím okolí. Rybník ležící při příjezdu do Nového Přerova po pravé straně je hezký cíl k procházce, dá se k němu dojít zadem klidnými ulicemi nebo polňačkami. Bohužel kvalita vody většinou není ke koupání.

Přerovský vrch je kopec nad vesnicí porostlý stepní vegetací a akátovým lesem. Na jeho úpatí jsou vinice a vinné sklípky, patro položené nejvýše je ještě netknuté novodobou výstavbou, protože k němu nevede asfaltka a není tam natažena elektřina.

Trochu vzdálenější je hraniční kopec Langewart, ten je chráněným územím. Je z něj téměř kruhový výhled na Pálavu i daleko do Rakouska. Pod kopcem roste mohutná stará lípa, u níž byla vysvěcena kaplička. Pěkné místo k posezení.

Rybník Pokran

Výlety do 20 km…

Galgenberg (5 km)

Nenechte si ujít! Osobně doporučujeme jako náš nejoblíbenější blízký cíl. Galgenberg je kouzelný vinařský kopeček, asi 5 km za hranicí, který je celý prstencovitě obklopen malými původními vinnými sklípky. Jde o skvost v kulturní krajině. Sami Rakušané jej, s trochou nadsázky, nazývají nejhezčím kopcem v zemi. I odtud jsou nádherné výhledy na Pálavu i dále do Rakouska.

Navštivte tam zajímavý koncept vinné samoobsluhy, založené na důvěře: V jednom ze sklípků najdete vychlazené lahve vína i nějaký sýr k němu a do kasičky vhodíte patřičný obnos eur. Láhev vína stojí jen 3,50 až 5 Euro. K mání je i hroznový mošt v lahvi. Ideální cyklovýlet i pro méně zdatné. Eura si u nás můžete vyměnit nebo vám je půjčíme a směníte jen to, co utratíte.

Galgenberg
Galgenberg

Mikulov a Pálava (12–16 km)

Mikulov s Pálavou jsou v každém katalogu turistiky na Jižní Moravě, protože jsou opravdu TOP a jejich návštěva by se neměla vynechat. Od nás jsou navíc velmi dobře dostupná jak autem, tak na kole i vlakem. Do Mikulova od nás vede zcela nová cyklostezka a rovněž železniční spoje sem akceptují přepravu kol. Pro výlet na samotnou Pálavu či třeba poutní místo Svatý kopeček nad Mikulovem je zase lépe nechat kolo doma – jde přece jenom o pohoří :-).

Mikulov

Shweinbarther Berg (18 km)

Za navštívení stojí i kopeček nedaleko Mikulova v Rakousku s názvem Shweinbarther Berg, který nabízí úžasný panoramatický výhled (i na Pálavu s Mikulovem). Zároveň je však i pietním místem s památníkem obcí, z nichž bylo vysídleno původní německé obyvatelstvo, kapličkou a vrcholovým křížem smíření (Südmährerkreuz). Ten byl vztyčen v šedesátých letech na památku odsunutých obyvatel moravských vesnic v roce 1945.

Shweinbarther Berg
Shweinbarther Berg

Laa an der Thaya, Hanfthal (16–19 km)

Laa an der Thaya je upravené pohraniční městečko, kam se pohodlně dostanete po cyklostezce, můžete si  projet nebo projít stinnou trasu podél mlýnského náhonu obtékajícího město. Asi spíš autem doporučujeme navštívit známé termální lázně, které ale stejně tak dobře fungují i v létě s letním bazénem.

Hanfthal je vesnička hned za Laa an der Thaya, zvaná konopná, s naučnou konopnou stezkou, přírodní a jedlou zahradou, sklepní uličkou i naučnou vinařskou stezkou.

Laa an der Thaya
Laa an der Thaya

Staatz, Falkenstein (17 km)

Staatz je volně přístupná zřícenina hradu tyčící se přímo nad stejnojmennou vesnicí, v níž je možné se občerstvit, například v místní pralinkárně.

Naprostým TOP místem je však bezkonkurenčně zřícenina hradu Falkenstein, která je otevřena od sezóny denně, tam už se kupuje vstupenka. Ale stojí to za to. A nejen výhledy z hradu, ale i ze spousty dalších vyhlídkových míst, které jsou v katastru stejnojmenné obce. Existují speciální mapky výletních okruhů, naučné stezky vinicemi, některé psané i česky. Neměli byste vynechat nádhernou sklepní uličku, kde se lze kdykoliv občerstvit a která bývá dějištěm různých umělecko-vinařských akcí.

Staatz
Falkenstein

Výlety do 30 km…

Lednicko-valtický areál (27 km)

Lednicko-valtický areál patří ke světovým skvostům, proto byste si jej neměli nechat ujít. Nemáte-li energii na opravdu velký cyklovýlet, pak ze stanice Novosedly (sousední vesnice) jede vlak do Sedlece či Valtic a pokud si s sebou vezete kolo, můžete tam po vyznačených cyklostezkách jezdit celý den, vyjma lednického zámeckého parku, kde můžete kolo maximálně vést. Odjezdy vlaků pro Vás máme také připravené.

Lednicko-valtický areál
Lednicko-valtický areál

Vzdálenější místa…

Leiser Berge, Wild Park (37–40km)

Pohoří Leiser Berge, geologicky stejného původu jak Pálava (ale turisticky mnohem klidnější). Leží dál, ale cca do 40 min jste na místě. Je to příjemná mírně zvlněná krajina s několika vyhlídkovými místy, z výhledu od kříže pod vrcholem Buschberg jsou za dobré viditelnosti vidět i Alpy. Kopule viditelné až z naší vesnice jsou radary pro řízení letového provozu. Pěkný výhled je i z rozhledny na kopci Oberleiser Berg. Krajem lze také projet šlapací drezínou po zrušené železniční trati, což je velmi nevšední zážitek.

V oblasti je také Wildpark Ernstrbrunn, což je lesopark s velkými výběhy, v nichž můžete pozorovat vlky, divoká prasata či kozorožce a volně se můžete procházet lesem mezi laněmi a daňky – někteří jedinci si dokonce přijdou až k vám pro nějakou dobrotu, kterou lze u pokladny zakoupit a mít s sebou. Další velmi netradiční zážitek.

Drezína Rakousko
Wildpark Ernstrbrunn

Museumsdorf Niedersulz (46 km)

Museumsdorf Niedersulz je moc krásný skanzen lidové architektury v Rakousku, popisky psané i česky, stavby podobné našemu statku, dvorek s hospodářskými zvířátky, stará škola, zahrady, hospůdka, spousty tematických akcí s ukázkou řemesel, práce s koňmi atd.

Museumsdorf Niedersulz
Museumsdorf Niedersulz

Znojmo, Národní park Podyjí (42–50km)

Znojmo – nádherné historické město na řece Dyji určitě stojí za navštívení. A samozřejmě doporučujeme i pěší výlety po značených turistických stezkách Národním parkem Podyjí pro možnost krásných výhledů do kaňonu řeky Dyje. Například návštěvu zříceniny Nového hrádku u Lukova nebo kousek za hranicí rakouského hradu Hardegg.

Zámek Vranov nad Dyjí je na samém začátku Vranovské přehrady, zřícenina hradu Cornštejn a hrad Bítov jsou ještě trochu vzdálenějšími cíly kolem Vranovské přehrady, ale pokud jste hradomilové, tak se zajet až tam vyplatí. Z Cornštejna i vyhlídkové věže Rumburak před Bítovem je krásný pohled na Bítovskou zátoku Vranovské přehrady.

Hrad Bítov
Podyjí

Zapomenout ve výčtu výletních možností nelze ani na Vídeň, která je díky nové dálnici dostupná za pouhou 1 hodinu a 20 minut (90 km). Město na Dunaji je samozřejmě známé nezměrným množstvím kulturních a historických památek, ale za návštěvu zejména s dětmi stojí i příjemně malá vídeňská ZOO – na malé ploše je ale opravdu co vidět. Celé město i vzdálené okolí je jako na dlani vidět z vyhlídkové věže Donauturm vysoké 155 metrů.

Cyklostezky, In-line stezky

Novým Přerovem prochází velké množství cyklostezek (Mikulovská vinařská) a nově i in-line stezek (do Mikulova, Hrušovan nad Jevišovkou) s např. touto referencí: “Inline dráha Mikulov – Nový Přerov je jedna z nej v ČR vůbec, jak délkou, kvalitou povrchu, tak obslužností podél dráhy (možnost dojet po kvalitním povrchu i v obci téměř do hospůdky s výbornou kuchyní je úžasný nápad). Jednoznačně to nej, co jsem měl možnost vyzkoušet.” K prodeji je u nás spousta cyklomap i základní mapy trhací obsahující i cyklovýlety do Rakouska.

Plavby lodí

Zajišťuje pro vás Lodní doprava Břeclav. Můžete si vybrat, zda se lodí proplujete po dolní Novomlýnské nádrži s krásnými výhledy na Pálavu nebo si zvolíte ještě romantičtější trasu z Břeclavi až na Janův hrad do Lednicko-valtického areálu.

Koupání

Možnosti koupání jsou tady:
 – pro celou rodinu řeka Dyje vzdálená cca 3 km po cyklostezce směrem na Hevlín
– malé koupaliště ve vesnici Březí směrem na Mikulov
– větší koupaliště v Mikulově 
zatopený lom v Mikulově
krytý bazén v Hrušovanech nad Jevišovkou 
termální lázně v Laa an der Thaya, jejichž součástí je i venkovní bazén (asi 11 km)
– Novomlýnská jezera u obce Pasohlávky a tamtéž i nový Aqualand Moravia